Tento článok je zameraný na históriu a vizuálne zmeny znaku ČSR v priebehu rokov. Zameriava sa najmä na znak používaný v rokoch 1920 - 1938 a 1945 - 1960. Znak z tohto obdobia sa teší obľube zberateľov rôznych historických predmetov, akými sú pracky, odznaky, mince a podobne.
Vznik malého znaku ČSR
Malý znak Česko-Slovenska bol oficiálne prijatý 30. marca 1920 spolu so stredným a veľkým znakom. Tento symbol vznikol v období formovania novej štátnej identity po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918.
Po vzniku samostatného Česko-Slovenska, ktoré bolo vyhlásené 28. októbra 1918, bolo potrebné vytvoriť symboly, ktoré by reprezentovali jednotu dvoch hlavných národov – Čechov a Slovákov – v spoločnom štáte. Malý znak bol údajne navrhnutý tak, aby odrážal túto jednotu a zároveň rešpektoval historické a kultúrne tradície oboch národov.
Popis znaku: Lev, hory a dvojkríž
Malý znak pozostával z červeného štítu, na ktorom bol umiestnený strieborný dvojchvostý lev so zlatými pazúrmi, vyplazeným jazykom a korunou. Tento lev bol tradičným symbolom českých krajín, ktorý sa v heraldike objavuje už od 12. storočia. Na hrudi sa nachádzal menší červený štít s tromi modrými vrchmi, z ktorých prostredný bol vyšší, a na ňom stál strieborný patriarchálny (dvojramenný) kríž. Tento motív predstavoval slovenský znak, kde trojvršie symbolizuje pohoria Tatry, Fatra a Matra.
Tatry a Fatra sú známe pohoria nachádzajúce sa na území Slovenska. Tatry sú najvyšším pohorím Karpát a sú obľúbeným cieľom turistov pre svoju jedinečnú prírodnú scenériu. Fatra, konkrétne Veľká a Malá Fatra, sú tiež významnými pohoriami s bohatou flórou a faunou a taktiež sú obľúbenou atrakciou pre turistov.
Matra je pohorie, ktoré sa nachádza na severe Maďarska, medzi mestami Gyöngyös a Eger. Je to sopečné pohorie, jeho najvyšším vrchom je Kékes (1 014 m), čo je zároveň najvyšší bod Maďarska. Napriek tomu, že Matra leží mimo územia Slovenska, bola zahrnutá do slovenského znaku ako symbol historických území spojených so slovenským národom.
Dvojramenný kríž na vrchole stredného vrchu má hlboký historický význam. Je spojený s príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v 9. storočí. Tento kríž sa stal jedným z hlavných symbolov slovenského národa a jeho prítomnosť v malom znaku Česko-Slovenska zdôrazňovala význam Slovenska v novovzniknutom štáte.
Používanie znaku
Malý znak sa široko využíval v rôznych oblastiach. Bol súčasťou oficiálnych dokumentov, mincí a podobne. Okrem toho zdobil budovy, uniformy, pracky, odznaky, či vyznamenania. Jeho prítomnosť na týchto miestach posilňovala národnú identitu.
Dnes môžeme tento znak nájsť na rôznych historických predmetoch, v múzeách a podobne.
Tip: na našom eshope si môžete zakúpiť opasok s kovovou prackou, ktorý obsahuje malý znak Česko-Slovenska.
Obdobie 1920–1938: Zavedenie a ukončenie používania
Vyhlásenie prvej samostatnej Česko-Slovenskej republiky a vznik malého znaku ČSR
Po vyhlásení samostatnej Česko-Slovenskej republiky 28. októbra 1918 sa prijal malý znak v roku 1920 a stal sa hlavným symbolom Prvej Československej republiky. Toto obdobie bolo charakterizované relatívnou politickou stabilitou a hospodárskym rastom. Československo sa snažilo etablovať ako moderný štát so silnou priemyselnou a ekonomickou základňou.
Mníchovská dohoda a zánik Prvej republiky
30. septembra 1938 bola podpísaná Mníchovská dohoda, ktorou sa Československo muselo vzdať rozsiahlych pohraničných oblastí v prospech Nemecka. V rámci tzv. prvej viedenskej arbitráže (2. novembra 1938) bolo Československo donútené odstúpiť ďalšie územia najmä v prospech Maďarského kráľovstva.
Tieto aj ďalšie dôvody teda zapríčinili zánik používania malého znaku ČSR počas obdobia 1938 – 1945 a bol nahradený odlišnými symbolmi:
- Druhá československá republika (1938 – 1939): Používal sa mierne upravený znak s menšími úpravami v heraldike.
- Slovenská republika (1939 – 1945): Prijala vlastný znak s dvojkrížom na trojvrší, ktorý bol súčasťou slovenskej symboliky už predtým.
- Protektorát Čechy a Morava (1939 – 1945): Používal sa nový protektorátny znak, ktorý vychádzal zo symboliky českej heraldiky, ale bez slovenských prvkov.
Obdobie 1945–1960: Obnovenie a ukončenie používania
V Máji 1945 došlo k obnoveniu Československej republiky v jej predmníchovských hraniciach (s výnimkou Podkarpatskej Rusi).
Obnovenie používania malého znaku
Keďže sa Československo po vojne snažilo vrátiť k predchádzajúcim tradíciám, malý znak z roku 1920 bol opäť zavedený do používania.
Malý znak bol opäť používaný na úradných dokumentoch, pečiatkach, uniformách, štátnych budovách a vyznamenaniach. Toto obdobie však nebolo dlhé.
Prečo sa prestal používať v roku 1960?
V roku 1960 bola prijatá nová ústava, ktorá zaviedla nový znak.
Malý znak z roku 1920 tak bol úplne odstránený z oficiálneho používania a nahradený novou heraldikou, ktorá bola v platnosti až do roku 1990.
Tip: tento znak je spracovaný na kvalitnom bavlnenom tričku s retro dizajnom
Prečo sme spracovali článok práve o tomto znaku?
Tento článok sme spracovali najmä kvôli tomu, že tematikou nášho sortimentu sú aj rôzne pracky na opasky. Veľmi známa pracka s malým znakom ČSR, ktorej fotku môžete vidieť nižšie ↓, je u našich zákazníkov dopytovaná, pretože je už veľmi málo dostupná a ide skôr o raritu zaujímavú pre zberateľov historických artefaktov, uniforiem a podobne. V našej predajni sme ju mali v rámci súkromnej výstavy vystavenú.
Keďže sa zákazníkom tento motív veľmi páčil, rozhodli sme sa vyprodukovať moderný opasok s kovovou prackou, ktorej motív sa nesie v znamení ČSR znaku. Dizajnovanie a produkciu opasku s kovovou prackou ČSR znak zabezpečujeme pod našou značkou RINOKOR.